Zapasy

HISTORIA

Sekcja zapasów w na terenie gminy powstała w 1978 roku i od tamtego czasu nieprzerwanie kształtowała wspaniałych sportowców, o których głośno było również poza granicami naszego kraju. Jej założycielem był Stefan Zawisza. Razem z nim wkład wnieśli również Leszek Bieniaszewski, Franciszek Sadal, Marek Chodakowski Mariusz Więcaszek, Karol Chodnikiewicz, Artur Kubiś, Marian Osiński, Mirosław Piskorz, Bogdan Rywacki i inni.

Pierwsze zajęcia zapasów odbyły się w kinie „Venus”, który działał przy Cementowni „Wierzbica”. W ciągu dwóch lat wybudowano halę sportową przeznaczoną specjalnie dla zapaśników – „Pilawę”. Dużo wsparcia finansowego w okresie działania Klubu udzielała Cementownia „Wierzbica”, która od samego początku zwiana była z „Orłem”. W 1992 roku utworzono żeńską sekcję zapaśniczą, która do dnia dzisiejszego cieszy się ogromną popularnością wśród dziewcząt. Wychowankami „Orła” są między innymi mistrz olimpijski z Atlanty Włodzimierz Zawadzki oraz Kinga Giezgała, która w roku 1998 w Pucharze Świata Kobiet w Norwegii wywalczyła II miejsce. Nie brakowało innych talentów pośród zawodniczek i zawodników Klubu, którzy w zawodach rangi mistrzowskiej, dzięki wytrwałej pracy i waleczności zdobyli ponad 170 medali. Obecnie w kolejce po sukcesy stoją kolejni uzdolnieni zapaśnicy, jak na przykład członkowie kadry Polski: Agnieszka Lis, Jakub Rywacki, Witold Gibała, Kamil Smorongiewicz czy inni.

W październiku 2007 roku na zebraniu zarządu klubu działacze „Orła” postanowili jednak rozwiązać sekcję zapasów. Odpowiedzią na tę decyzję było spotkanie osób związanych z zapasami i byłych zawodników. I tak powstał nowy-stary klub pod nazwą Międzyszkolny Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Orlik” Wierzbica. Zarejestrowany został 2 października 2007 roku, prezesem Klubu jest Tomasz Warski. Dzięki hojności sponsorów zakupiono sprzęt potrzebny do trenowania: 24 kompletów dresów, 26 par butów zapaśniczych, 30 kompletów strojów zapaśniczych. W lipcu 2008 roku w ramach projektu Programu Integracji Społecznej zorganizowano obóz treningowy w Zakopanem dla grupy 30 osób i zakupiono sprzęt do siłowni (atlas, trenażer, sztangi, hantle, ławeczkę, manekin). Zawodniczki i zawodnicy MLUKS „Orlik” biorą udział w zgrupowaniach kadry Polski, kadry makroregionu oraz kadry wojewódzkiej. Również licznie reprezentują Klub w zawodach Mistrzostw Polski, OOM, Mistrzostw Polski zrzeszenia LZS, Pucharach Polski, mistrzostwach makroregionu i mistrzostwach województwa mazowieckiego, zawodach powiatowych i turniejach UKS oraz w Warszawskiej Olimpiadzie Młodzieży.

MLUKS „Orlik” może pochwalić się licznymi osiągnięciami zawodników:
– na OOM II miejsce i miano wicemistrza Polski Agnieszki Lis, III miejsce i brązowy medal MP Kamila Smorongiewicza,
– dwa tytuły Mistrzów Polski zrzeszenia LZS, Witold Gibała i Jakub Rywacki;
– dwa brązowe medale Pucharu Polski;
– dwa brązowe medale na międzynarodowych MP;
– I miejsce drużynowo w mistrzostwach makroregionu w stylu klasyczny i III miejsce w stylu wolnym.
-Kamil Smorongiewicz w turnieju o Puchar Polski im WŁ. Miazia, zdobył I miejsce i został wybrany najlepszym zawodnikiem regionu radomskiego;
– Kamil Smorongiewicz razem z Jakubem Rywackim startując na zasadzie wypożyczenia w barwach Olimpijczyka Radom, zajęli 4 miejsce w drużynowych mistrzostwach Polski.

9 złotych, 10 srebrnych i 22 brązowych medali Mistrzostw Województwa Mazowieckiego.

Skład zarządu MLUKS „Orlik” Wierzbica
Prezes – Henryk Sitkowski
V-ce prezes –  Bogdan Rywacki
Sekretarz – Andrzej Ziętek
Skarbnik – Tomasz Kaczmarczyk
Członek Zarządu – Sławomir Banaczek

Adres siedziby Klubu
ul. Wiatraczna 8
26-680 Wierzbica
e-mail:  orlikwierzbica@orlikwierzbica.pl
strona internetowa  
http://www.orlikwierzbica.pl
tel.
0 506 099 420  lub 0 608 678 976

Do góry