Z życzliwością w trasie z PTSM

W piątek 14 listopada 2014 roku odbył III Rajd Publicznej Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego „Z życzliwością w trasie” zorganizowany przez Szkolne Koło PTSM. W rajdzie uczestniczyło 104 uczniów z ośmiu placówek szkolnych pod opieką 16 nauczycieli. Osobami odpowiedzialnymi za organizację rajdu byli nauczyciele pani Danuta Dujka, pani Joanna Bernadzikiewicz-Zielonka, pani Edyta Sodel, pani Dorota Kamienik, pani Renata Syta, pani Sylwia Siwiorek, pan Kamil Stani, opiekę w czasie rajdu sprawowali również pani dyrektor Aneta Mazur i pan Marek Motyka.
Tegoroczna trasa wiodła przez Góry Świętokrzyskie i teren Świętokrzyskiego Parku Narodowego, w jego ścisłym rezerwacie „Święty Krzyż”, w którym nie prowadzi się żadnej gospodarki. Po dotarciu do Schroniska „Pod Pielgrzymem” w Nowej Słupi ruszyliśmy szlakiem niebieskim, a następnie zielonym w kierunku Wólki Milanowskiej. Zatrzymaliśmy się przy płycie pamiątkowej z 29 VI 1942r. poświęconej ludziom rozstrzelanym przez Niemców. Stamtąd skierowaliśmy się w lewo, na grzbiet, którym w prawo prowadzi szlak do szczytu Kobylej Góry. Na szczycie szlak przecina się ze szlakiem czerwonym, którym stromo w dół przecięliśmy potok Słupianki oraz drogę Kielce – Nowa Słupia. Weszliśmy w „królestwo” okazałych buków i potężnych, obecnie obumierających jodeł. Wędrując tym odcinkiem szlaku mogliśmy zobaczyć jak wyglądały dawne puszcze. Po dojściu do asfaltowej dróżki, weszliśmy po schodkach na wschodni taras Łyśca, gdzie rozlokowane są zabudowania klasztorne. Święty Krzyż (Łysa Góra, Łysieć) kończy od wschodu Pasmo Łysogórskie. Jest drugim, co do wysokości szczytem (594,3 m) w Górach Świętokrzyskich. Ze względu na usytuowany tu klasztor, jest najliczniej odwiedzanym wierzchołkiem w tych górach. Tu we współczesnym tabernakulum przechowywane są otaczane czcią relikwie Krzyża Świętego. Chętni uczniowie i nauczyciele mogli uczestniczyć w modlitwie przy relikwiach. Wędrówkę kontynuowaliśmy ze Św. Krzyża, Drogą Królewską (szlakiem niebieskim), gdzie w połowie trasy rośnie Buk Jagiełły – pomnik przyrody, który podziwialiśmy odpoczywając w jego pobliżu.
Dzięki uprzejmości kierownika pana Marcina Lesisza oficjalne zakończenie rajdu odbyło się przy ognisku na terenie Schroniska PTSM w Nowej Słupi. Uczestnicy upiekli kiełbaski i rozgrzali się ciepłą herbatą oraz otrzymali słodki poczęstunek i soczek na drogę powrotną do domów. Nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród dla wszystkich drużyn, które wręczyły pani wicedyrektor Edyta Sodel, prezes PTSM Oddziału Mazowieckiego „Ziemia Radomska” pani Justyna Wulkiewicz i opiekunka Koła PTSM pani Joanna Bernadzikiewicz-Zielonka. Fundatorzy nagród to PTSM oraz Urząd Gminy w Wierzbicy. Zapraszamy do udziału w rajdzie w następnych latach.

J.Bernadzikiewicz-Zielonka

Do góry