BALLADY I ROMANSE ADAMA MICKIEWICZA ZAGOŚCIŁY W WIERZBICKIEJ BIBLIOTECE

Dziś, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wierzbicy spotkaliśmy się na Narodowym Czytaniu. W tym roku, podczas XI edycji tej ogólnopolskiej akcji Panie bibliotekarki Aneta Podkowa i Katarzyna Drab do wspólnego czytania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza zaprosiły Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Rzeczkowa oraz uczniów 8 klasy szkoły podstawowej w Wierzbicy.

Wydarzenie rozpoczęła dyrektor biblioteki, Pani Aneta Podkowa, witając uczniów przybyłych wraz z Panem Tomaszem Jarzembińskim i dziękując im za obecność. Pani dyrektor przedstawiła treść listu Prezydenta RP Andrzeja Dudy wystosowanego z okazji tegorocznej akcji narodowego czytania.

W rolę lektorów wcieliły się Panie z KGW w Rzeczkowie: Jolanta Tarabasz, Zofia Duralska, Honorata Mosioł i Aneta Madej, które w pięknych strojach, nawiązujących do ludowych motywów zapisanych w słowach „Ballad i romansów” naszego wieszcza Adama Mickiewicza przybliżyły utwory, pt.: „Świtezianka”, „Powrót Taty” i „Panią Twardowską”. Na zakończenie, zeszyty do języka polskiego wszystkich uczniów zostały opatrzone pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Nie mogło zabraknąć także pamiątkowego zdjęcia.

Cieszymy się, że do tej ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania dołączyła także wierzbicka biblioteka i wspólnie z uczniami uczciliśmy obchodzony w tym roku Rok Romantyzmu Polskiego. Dziękujemy, że w działania biblioteki tak chętnie angażują się mieszkańcy naszej gminy.

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. RomantycznośćŚwiteziankaPowrót tatyPani Twardowska i inne niezapomniane utwory tego cyklu od dziesiątków lat łączą pokolenia Polaków. Zachwycają wyjątkową aurą, niezrównanymi opisami natury i mądrą prawdą, że świat musi być sprawiedliwy, dobro nagrodzone, a zło ukarane. Niezwykła wrażliwość, wspaniałe wyczucie języka i wyobraźnia genialnego poety sprawiły, że Ballady i romanse są esencją polskiego romantyzmu. 

Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą. Powstało wówczas głośne hasło „za  naszą i waszą wolność”, które wciąż jest uniwersalnym zawołaniem narodów walczących o niepodległość.

Zwłaszcza dziś, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, wolnościowe idee romantyzmu znów są niezwykle aktualne. I to zarówno te, które zagrzewają do boju o suwerenność, wzmacniają odwagę i męstwo, jak i te, które przedkładają czucie i wiarę nad obojętność i które kształtują postawę solidarności z uciskanymi. Za naszą wschodnią granicą dzieje się to, czego sami niejeden raz doświadczaliśmy w historii.

A kiedy Polski nie było na mapie Europy, to właśnie romantyzm uformował nasz patriotyzm, ocalił narodową tożsamość i duchowość, a także odkrył piękno naszej kultury ludowej.

Dlatego w sobotę 3 września 2022 roku, w trwającym Roku Romantyzmu Polskiego, zapraszam Państwa do Narodowego Czytania Ballad i romansów. Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią.

Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa.

Niech Ballady i romanse ponownie odkryją przed nami swoją wybitną wartość literacką, cenny wymiar moralny i bogactwo kulturowe Rzeczypospolitej, stając się dla wszystkich prawdziwie twórczą inspiracją do zrealizowania własnych, oryginalnych odsłon Narodowego Czytania 2022.     

Z wyrazami szacunku i sympatii
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

Andrzej Duda

Do góry