WNIOSKI O „500 PLUS” TYLKO W ZUS I TYLKO ELEKTRONICZNIE

Od 1 stycznia można składać w ZUS wnioski na dzieci nowonarodzone, które nie miały przyznanego świadczenia przez gminy. Wnioski te można składać wyłącznie elektronicznie.

Z początkiem nowego roku ZUS rozpoczął stopniowo przejmować od samorządów realizację świadczenia „500 plus”.

Od 1 stycznia można składać w ZUS wnioski na dzieci nowonarodzone, które nie miały przyznanego świadczenia przez gminy. Wnioski te można składać wyłącznie elektronicznie. W przypadku ubiegania się o świadczenie na kolejny okres rozliczeniowy, dokumenty będzie można składać od 1 lutego. Na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest dostępny kreator wniosków o to świadczenie.

Zgodnie z przepisami rodzice, którym urodziło się dziecko mają 3 miesiące na złożenie wniosku o środki z programu „Rodzina 500 plus”. Jeżeli zrobią to w ciągu 3 miesięcy od dnia narodzin otrzymają świadczenie z wyrównaniem.

Rodzice, którzy już pobierają środki z programu „500 plus” nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku do ZUS. Jeżeli świadczenie na dziecko chcą otrzymywać w kolejnym okresie – od 1 czerwca 2022 roku do 31 maja 2023 roku – mogą taki wniosek złożyć do ZUS po dniu 1 lutego. Rodzic, który składa wniosek na nowonarodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na pełny roczny okres, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Wnioski o przyznanie świadczenia „500 plus” można do ZUS przesyłać tylko drogą elektroniczną poprzez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia. Środki z programu będą wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Stopniowe przejmowanie realizacji programu „Rodzina 500 plus” przez ZUS oznacza, że gminy będą kontynuowały wypłatę świadczeń do końca okresu na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 r.

Więcej informacji na stronie ZUS – TUTAJ

Do góry