Dożynki Gminne – Wierzbica 2019

Dożynki 2019

Tradycyjnie już na gminnych Dożynkach w Wierzbicy pojawiły się tłumy ludzi. Niezwykle energiczne koncerty sprawiły, że zabawa trwała do późnego wieczora.

– Dożynki to czas podziękowań Panu Bogu za plony, a przede wszystkim, my – mieszkańcy – mamy okazję podziękować rolnikom za trud i codzienną pracę, bo to dzięki nim powstaje taka więź solidarności i głęboki szacunek do pracy i chleba, a rolnicy w swojej pracy podejmują współdziałanie tak, aby osiągnąć jak najwyższe plony, a przez to, abyśmy mogli mieć zapewniony byt żywnościowy – mówił m.in. Wójt Gminy Wierzbica, Zdzisław Dulias.

Obchody święta plonów tradycyjnie rozpoczęły się mszą dziękczynną w Kościele pw. św. Stanisława bp. i Męczennika w Wierzbicy.

Następnie dożynkowy korowód przeszedł ulicami Wierzbicy na plac Gminnego Klubu Sportowego „Orzeł” w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, jak i wieńcy dożynkowych z sołectw: Wierzbica „Gosposie Samosie”, Ruda Wielka I, Ruda Wielka II, Zalesice, Łączany, Pomorzany, Polany, Wierzbica Kolonia, Rzeczków, Dąbrówka Warszawska, Zalesice Kolonia „Dworzanki”, Suliszka oraz Stanisławów.

Przed przemową Wójta Duliasa odbyła się minuta ciszy z uwagi na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Tradycyjnie już, starości dożynek, którymi w tym roku byli: Anna Kopycka oraz Mirosław Gołda, przekazali chleb dożynkowy na ręce Wójta Zdzisława Duliasa, Przewodniczącego Rady Gminy – Kazimierza Szczęsnego i wiceprzewodniczącego Sławomira Liska, którzy podzielili się nim między gośćmi i mieszkańcami gminy.

W tym roku na gminnych Dożynkach w Wierzbicy pojawili się znamienici goście, m.in. wiceminister obrony narodowej – Wojciech Skurkiewicz; Kamila Żak-Skrzeczyńska w zastępstwie za wicemarszałka woj. mazowieckiego – Rafała Rajkowskiego; starosta radomski – Waldemar Trelka; radna sejmiku woj. mazowieckiego – Agnieszka Górska; radna powiatu radomskiego – Małgorzata Klocek; Wójt Gminy Kowala – Dariusz Bulski; Zbigniew Gołąbek; dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg – Zbigniew Ostrowski; dyrektor Mazowieckiego Zarządu Dróg (rejon Radom) – Andrzej Łuczycki; radni Gminy Wierzbica z przewodniczącym Kazimierzem Szczęsnym na czeleczy prezesi Stowarzyszeń, działających na terenie naszej gminy.

– To dla mnie wielki zaszczyt i honor, że mogę uczestniczyć w dzisiejszym święcie rolników Gminy Wierzbica. Chylimy czoła przez Waszą ciężką pracę i dziękujemy za zbiory. Życzę wszystkim wszelkiej pomyślności, radości i błogosławieństwa na każdy dzień waszej ciężkiej pracy – powiedział z kolei minister Skurkiewicz.

Pozostałe wypowiedzi, jak i występy – na załączonych filmikach.

Później przyszedł już czas na zabawę. Na scenie – z ludowym repertuarem – jako pierwsze zameldowały się zespoły folklorystyczne Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw naszej gminy. Jako kolejni na estradę weszli wokaliści z zespołu cygańskiego Romano Dżi. Po nich, z recitalem wystąpiła Julia Ziętek.

Następnie na scenie pojawili się muzycy S.O.S. Abba Cover Show, a po nich dla licznie zgromadzonej publiczność zaśpiewał zespół Verdis. Wierzbickie dożynki zakończył koncert Pozytywnie Nakręconych.

Zachęcamy do oglądania zdjęć i nagrań.


 Do góry