Dożynki Gminne – Wierzbica 2018

Dożynki 2018

Tradycyjnie już na gminnych Dożynkach w Wierzbicy pojawiły się tłumy ludzi. Piękna pogoda, miła atmosfera i świetne występy sprawiły, że zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Wójt Zdzisław Dulias – podczas swojego przemówienia – nawiązał do kazania podczas uroczystej mszy świętej oraz serdecznie podziękował rolnikom za ich trud włożony w codzienną pracę, życząc im oraz wszystkim zgromadzonym, dużo zdrowia i pomyślności.

– Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. Świętując dożynki, wyrażamy szacunek i wdzięczność ludziom, ich rolniczego trudu oraz wykonywanej pracy na pożytek własny i innych (…). Upływająca kadencja jest ukłonem w waszą stronę. Myślę, że pokazała ona możliwości rozwoju gminy Wierzbica, naszej małej, pięknej ojczyzny. Wykonaliśmy wspólnie – przy waszej pomocy i sugestii – ogromną pracę, zaprojektowaliśmy 18 dróg, część z nich zrealizowaliśmy, część z nich czeka na realizację. Dokończyliśmy projektowanie drogi wojewódzkiej i placu Jana Pawła II i wreszcie zostało to zrealizowane, przy pomocy Urzędu Marszałkowskiego, za co serdecznie dziękuję. Ulica Radomska to też efekt naszego wspólnego działania. Jednocześnie trwają projekty przebudowy ul. Kościuszki i Górnej. Jeżeli dodam do tego, że ogólne inwestycje do pierwszego półrocza, zamknęły się kwotą 10 mln 917 tys. zł, z czego pozyskane środki zewnętrzne to 7,5 mln zł, to uważam to za świetny wynik. Budynki, które jeszcze 2 lata temu, jak np. budynek UG w Wierzbicy, straszyły swoim wyglądem i zaniedbaniem, w tej chwili są godnym tego miejsca, jakim jest Wierzbica. Ponadto powstała Specjalna Strefa Ekonomiczna, jest już pierwszy nabywca, co oznacza nowe miejsca pracy, a więc i dalszy rozwój gminy Wierzbica. Nasza mała, piękna ojczyzna się rozwija i oby tak dalej! – powiedział Wojt Gminy Wierzbica Zdzisław Dulias.

Obchody święta plonów tradycyjnie rozpoczęły się mszą dziękczynną w Kościele pw. św. Stanisława bp. i Męczennika w Wierzbicy, którą celebrował ks. dr Julian Sobczyk, proboszcz naszej parafii.

Następnie dożynkowy korowód przeszedł ulicami Wierzbicy na plac Gminnego Klubu Sportowego „Orzeł” w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, jak i wieńcy dożynkowych z sołectw: Wierzbica („Gosposie Samosie”); Wierzbica Kolonia („Ługowianki”); Rzeczków; Ruda Wielka; Ruda Wielka (drugie koło); Polany; Polany Kolonia; Zalesice; Zalesice Kolonia; Pomorzany; Dąbrówka Warszawska oraz Łączany.

Tradycyjnie już, starości dożynek, którymi w tym roku byli: Katarzyna Kaluga oraz Mirosław Batorski, przekazali chleb dożynkowy na ręce Wójta Zdzisława Duliasa oraz Przewodniczącego Rady Gminy – Józefa Kwiatkowskiego, którzy podzielili się nim między gośćmi i mieszkańcami gminy.

W tym roku na gminnych Dożynkach w Wierzbicy pojawili się znamienici goście, m.in.: starosta radomski – Mirosław Ślifirczyk; członek zarządu powiatu radomskiego – Marek Jarosz; sekretarz powiatu radomskiego – Renata Mazur; radny sejmiku woj. mazowieckiego – Zbigniew Gołąbek; Krzysztof Motyka i Katarzyna Kaczor z Banku Spółdzielczego w Wierzbicy oraz radni Gminy Wierzbica z przewodniczącym Józefem Kwiatkowskim na czele czy prezesi Stowarzyszeń, działających na terenie naszej gminy.

Później przyszedł już czas na zabawę. Na scenie – z ludowym repertuarem – jako pierwsze zameldowały się zespoły folklorystyczne Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw naszej gminy oraz „Wierzbiczanki”. Program dla dzieci przygotowały z kolei „Tulinki”.

Jako kolejna na estradę weszła Julia Ziętek, która zaprezentowała swój recital. Następnie na scenie pojawili się muzycy z zespołu Azzuro, których włoskie przeboje zdecydowanie rozruszały licznie zgromadzoną publiczność. Po nich przeboje „Lady Pank” zaśpiewała ekipa „Tacy Sami, a na zakończenie wystąpiła gwiazda wieczoru – Shazza.

– To były świetne dożynki, wspaniale się bawiłam. To już kolejny rok, gdy panuje tak świetna atmosfera, za co serdecznie dziękuję Wójtowi Duliasowi – mówiła 25-letnia Martyna.


 


Do góry