Ochotnicza Straż Pożarna z Wierzbicy świętowała swoje setne urodziny

100 lecie OSP

Ochotnicy z Wierzbicy obchodzili setną rocznicę powstania. Była między innymi uroczysta msza święta, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz pokaz musztry paradnej.

Ochotnicy z Wierzbicy obchodzili setną rocznicę powstania. Była między innymi uroczysta msza święta, odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz pokaz musztry paradnej. W niedzielę, 24 czerwca Ochotnicza Straż Pożarna z Wierzbicy obchodziła setną rocznicę powstania jednostki. Uroczyste obchody rozpoczęły się mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętego Stanisława biskupa i męczennika w Wierzbicy. Została odprawiona w intencji strażaków, której przewodniczych ksiądz Julian Sobczyk, proboszcz parafii w Wierzbicy, a zarazem kapelan gminnych strażaków.

Grzegorz Zawisza, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej z Wierzbicy na początku obchodów pięknego jubileuszu powitał wszystkich gości oraz podziękował za przybycie. Uroczysty apel rozpoczął się od złożenia meldunku Zbigniewowi Gołąbkowi, wiceprezesowi Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP przez Roberta Duralskiego, dowódcę uroczystości. Nie zabrakło oczywiście okolicznościowych przemówień, które wygłosili między innymi Rafał Rajkowski, członek zarządu województwa mazowieckiego, czy brygadier Andrzej Mróż, pełniący obowiązki komendanta miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, którzy składali najlepsze życzenia wszystkim druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej i gratulowali jubileuszu. Tuż po mszy świętej nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej na budynku strażnicy. Sztandar wierzbickiej jednostki został udekorowany Złotym Znakiem Związku OSP RP, który został przyznany jednostce za stuletnią działalność.

Podczas uroczystości druhom z Wierzbicy przyznano medale, odznaki, a także bardzo prestiżowe wyróżnienia. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbicy, a także pocztów sztandarowych zaprzyjaźnionych jednostek oraz parada samochodów pożarniczych. Wszystko wyglądało bardzo efektownie i robiło ogromne wrażenie na wszystkich gościach. Ponadto pokaz musztry paradnej zaprezentowała bardzo znana Miejska Orkiestra Moderato z Warki, która na swoim koncie ma najważniejsze krajowe oraz międzynarodowe nagrody. Orkiestra istnieje od 1910 roku.

Jednostka z Wierzbicy z tradycjami Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbicy powstała w 1918 roku. Teraz, po stu latach, nadal działa, i ma się świetnie. Dbają o to druhowie pod przewodnictwem Grzegorza Zawiszy, prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbicy, komendanta gminnego Ochotniczej Straży Pożarnych Wierzbicy, wiceprezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Radomiu. W remizie zawsze jest gwarno. Ochotnicza Straż Pożarna w Wierzbicy liczy łącznie około 85 osób, 35 z nich ma zaliczony tak zwany kurs podstawowy, czyli może wyjeżdżać do akcji. – Służba w OSP to praca społeczna, bez wynagrodzenia, mimo to młodzi garną się do straży – mówił Grzegorz Zawisza. W OSP w Wierzbicy działają dwie drużyny młodych druhów. Są podzielone ze względu na wiek. Od czwartego roku życia do dziesiątego oraz od jedenastego do szesnastego.


Galeria zdjęć (EchoDnia)


Artykuł EchoDnia

Do góry