65-lecie Orła i XXI Memoriał Jacka Kuny w najbliższą sobotę w Wierzbicy

Orzeł Wierzbica

W najbliższą sobotę (12 sierpnia) odbędzie się uroczystość 65-lecia klubu GKS „Orzeł” Wierzbica, połączona z XXI Memoriałem Jacka Kuny.

Gminny Klub Sportowy „Orzeł” Wierzbica powstał w 1952 roku. Początkowo klub występował pod szyldem Budowlani, nazwa Orzeł pojawiła się w 1953 roku.

W latach 70. i 80. XX wieku zespół piłkarski regularnie uczestniczył w rozgrywkach trzeciego poziomu ligowego (obecna II liga). Największym sukcesem w tej klasie rozgrywkowej było zajęcie piątego miejsca w sezonach 1978/1979 i 1983/1984 (osiem punktów straty do zwycięzcy).

W 1987 roku Orzeł zdobył Puchar Polski na szczeblu okręgu. W sezonie 2009/2010 klub powtórzył ten sukces, zwyciężając w finale Pogoń Siedlce po serii rzutów karnych (1:1, k. 4:3). Ponadto piłkarze z Wierzbicy czterokrotnie uczestniczyli w rozgrywkach pucharu kraju na szczeblu centralnym, zawsze odpadając z rywalizacji w pierwszej rundzie (1979/1980, 1981/1982, 1987/1988, 2010/2011).

Wychowankiem klubu jest wielokrotny reprezentant Polski Jacek Zieliński.

Zawodnikiem sekcji zapaśniczej był m.in. w latach 1980–1987 Włodzimierz Zawadzki, późniejszy mistrz olimpijski.

Obecnie Orzeł występuje w Campeon.pl Lidze Okręgowej.


Jacek Kuna urodził się 10 maja 1953 roku w Radomiu. Był absolwentem Z.S. Energetycznych, a w 1978 roku ukończył Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie uzyskując tytuł magistra inżyniera mechanika.

Od 1 kwietnia 1978 roku pracował w Cementowni w Wierzbicy, z którą był związany całe swoje zawodowe życie. Rozpoczął pracę w charakterze mistrza na wydziale mechanicznym, bardzo szybko w ciągu kilku miesięcy awansował jednak na Głównego Mechanika. Był także Przewodniczącym Rady Pracowniczej.

Od września 1990 roku po wygraniu konkursu pełnił funkcję dyrektora Cementowni, a od sierpnia 1994 roku, po przekształceniu Cementowni w spółkę – prezesa firmy.

Wykorzystywał swoją wiedzę i doświadczenie, z wielkim zaangażowaniem realizował zadania gospodarcze Cementowni. Do ostatnich chwil swojego życia walczył o unieważnienie przetargu sprzedaży cementowni francuskiemu koncernowi Lafarge. Przewidział, że Cementownia „Wierzbica” zostanie zlikwidowana przez nowego francuskiego właściciela.

Zginął 17 września 1996 roku w wypadku drogowym w Walentynowie na trasie Radom – Iłża.

Pomimo wielu obowiązków zawodowych, potrafił znaleźć czas na pracę społeczną. Pracował także m.in. jako Przewodniczący Rady Gminy w Wierzbicy, w Radzie Patronackiej Politechniki Radomskiej, w Radzie Nadzorczej Szpitala w Iłży, w Fundacji Bezpieczeństwo w Radomiu, Stowarzyszeniu Producentów Cementu w Krakowie, czy w Radzie Dyrektorów Przedsiębiorstw województwa radomskiego przy Wojewodzie Radomskim.

Ponadto jako prezes Cementowni, pomagał miejscowej drużynie piłkarskiej – Orłowi Wierzbica, której cementownia była głównym sponsorem. – Jacek był osobą nie potrafiącą odmówić drugiemu człowiekowi, który właśnie znajdował się w potrzebie. Bardzo dużo pomagał innym. Był wyjątkowy – ciepło wspomina swojego kolegę Jan Grabski, były piłkarz Orła Wierzbica, który wraz z prezesem Ryszardem Dyczkowskim organizują co roku memoriał.

Jacek Kuna zmarł w 1996 roku, a już rok później zorganizowano pierwszy memoriał ku czci pamięci tego wyjątkowego człowieka.

W memoriale udział wezmą m.in.: Edward Minda, Jacek Gogacz, Andrzej Słomski, czy Józef Antoniak, który jako trener awansował z Radomiakiem Radom do Ekstraklasy. Memoriał tradycyjnie rozpocznie się minutą ciszy, a po boiskowej rywalizacji przyjdzie czas na wspominanie swoich karier piłkarskich podczas zorganizowanego przez klub i gminę obiadu.


Harmonogram 65-lecia Orła Wierzbica, połączonego z XXI Memoriałem Jacka Kuny:

  • 9-10 Msza święta Jubileuszowa w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika
  • 10-15 Mecze piłkarskie „Oldboyów”: Star Starachowice, Szydłowianka Szydłowiec, Oskar Przysucha, Orzeł Wierzbica
  • 15-16 Program dla dzieci
  • 16-17:30 Występ zespołu Cassino
  • 17:30-18:45 Występ zespołu Koliber
  • 19-20 Jagoda – gwiazda disco-polo z zespołem
  • 20-23 Zabawa taneczna. Zespół Players

Organizatorzy: GKS Orzeł Wierzbica, Gmina Wierzbica. Nagrody ufundował również ROZPN.

Serdecznie zapraszamy w najbliższą sobotę na stadion GKS „Orzeł” w Wierzbicy, ul. Kościuszki 37.

Do góry