”Mieszczanin szlachcicem”. Musical z Wierzbicy w radomskiej Resursie Obywatelskiej

Musical Mieszczanin Szlachcicem

Przy licznie zgromadzonej widowni – w sali teatralnej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sztuki „Resursa Obywatelska” – odbyło się przedstawienie musicalu „Mieszczacin szlachcicem” w reżyserii Anny Różyckiej. W rolach głównych wystąpili uczniowie i absolwenci Publicznego Gimnazjum im. ks. bp Jana Chrapka w Wierzbicy.

Premiera musicalu na podstawie komedii Moliera miała miejsce w poniedziałek, 19 czerwca. Z bliska świetnej grze aktorskiej uczniów z Wierzbicy przyglądali się m.in. licznie zaproszeni goście, Wójt Zdzisław Dulias, Przewodniczący Rady Gminy Józef Kwiatkowski, Dyrektor Publicznego Gimnazjum w Wierzbicy Tomasz Jarzembiński, czy Sekretarz Gminy Renata Leśniewska.

„Mieszczanin szlachcicem” – komedia w pięciu aktach z baletem – nie jest łatwa do wystawienia. Młodzi aktorzy z Wierzbicy świetnie sobie jednak poradzili. Jaka sama nazwa wskazuje, było to przedstawienie mieszczanina, który za wszelką cenę chciał zostać szlachcicem, robiąc przy tym z siebie błazna, by zaimponować Markizie i szlachcie.

Zadufany w swej osobie mieszczanin pragnął wydać swą córkę jedynie za szlachcica, a nie za mieszczanina, w którym ta córka się kochała, więc by para mogła być razem i dostać zgodę na ślub od ojca – zrobiła przedstawienie iż potencjalny kandydat na zięcia jest synem sułtana tureckiego i wszystko – na szczęście – zakończyło się happy endem…

Spektakl aż skrzył od dobrych ról, pięknych strojów, muzyki, wspaniałych scen tanecznych. Doskonałe są rozegrane sceny zbiorowe – nikt nikomu nie wchodzi w drogę, każdy zaznacza wyraźnie swój kawałek przedstawienia. Uczniowie pod wodzą reżyserki pokazali na scenie swoje pasje. No i talent.

Aktorzy tego jakże udanego przedstawienia: Łukasz Dulęba, Jan Motyka, Klaudia Orzechowska, Aleksanra Lipiec, Aleksandra Pacholec, Paulina Kolanek, Przemysław Gołosz, Jakub Dziurzyński, Mateusz Drabik, Bartosz Jastrzębski, Piotr Skrzypowski, Bartosz Ankurowski i Mateusz Bator.

Tancerki: Julia Dujka, Beata Dunal, Zuzanna Płusa, Gabriela Antos, Katarzyna Smorągiewicz, Aleksandra Głuchowska, Aleksandra Kaczmarczyk i Weronika Szkopek.

Zespół: Julia Ziętek, Aleksandra Rogala, Zuzanna Matysiak, Adriana Puton, Zofia Szafrańska, Kamil Grzmil, Krzysztof Dulęba, Igor Zawisza, Maria Motyka i Zuzanna Gadowska.

Scenografia: Weronika Lech, taniec- Marek Mendyk, zespół muzyczny – Kamil Goraziński.

Reżyserka: Anna Różycka.

Musical finansowany przez Wójta Gminy Wierzbica Zdzisława Duliasa ze środków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Do góry