Wspaniała zabawa na festynie w Wierzbicy z okazji 20. urodzin Betanii

Festyn Betania 2017

Z okazji 20. urodzin Świetlicy środowiskowej „Betania”, na parkingu przy kościele pw. św. Stanisława bp. i m. odbył się Festyn Rodzinny „Kultura ludowa łączy Pokolenia”.

Wspólna modlitwa, podziękowania, taniec, śpiew i radość – tak w skrócie można opisać to, co działo się na zabawie z okazji nowej odsłony „Betanii”, a zarazem 20. urodzin tej placówki.

Świetlica środowiskowa „Betania” działa w Wierzbicy już od 20 lat. Na początku tego roku zakończył się trwający blisko siedem miesięcy remont, który przeprowadzili podopieczni Betanii we współpracy ze strażakami – ochotnikami z gminy Wierzbica.

W sobotę (29 kwietnia) wszystko zaczęło się mszą świętą, której przewodniczył Biskup Henryk Tomasik. Następnie biskup poświęcił odnowione pomieszczenia świetlicy.

Później impreza przeniosła się na scenę, gdzie odbyła się część oficjalna. Głos zabrali starosta radomski Mirosław Ślifirczyk, wójt gminy Zdzisław Dulias oraz biskup Henryk Tomasik. Podczas części oficjalnej wręczone zostały także dyplomy „Przyjaciel Betanii”. Otrzymali je wszyscy przychylni świetlicy, którzy przyczynili się do jej działalności oraz udanego remontu. Złotym medalem uhonorowany został ks. Krzysztof Bochniak, który od blisko roku jest kierownikiem „Betanii”

– Betania to nie ściany i meble – to dom, miejsce, które otwarte jest dla wszystkich. Każdy ma się tam czuć dobrze, bez względu na wiek, na swoje umiejętności, czy to, jaki jest – podkreślił ksiądz Bochniak.

Po części oficjalnej, zgromadzeni – na czele z Wójtem Duliasem – zatańczyli poloneza. Na scenie natomiast wystąpili: dziecięcy zespół ludowy „Wierzbiczanki” oraz kapela ludowa „Królewskie Źródła”, a na parkingu odbył się pokaz służb mundurowych. Można było też wziąć udział w loterii, czy wszelakich konkursach, jak i oddać krew oraz zjeść przepyszne potrawy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich „Gosposie Samosie”.

Na zakończenie prowadzący – Tomasz Grabski poprowadził licytację. – Świetnie się bawiłam, oby więcej takich imprez w Wierzbicy – powiedziała nam 16-letnia Weronika.

– Jest to wyjątkowy, szczególny czas dla Betanii, jej podopiecznych, ale i wszystkich mieszkańców Wierzbicy. Cieszymy się, że Betania powstała u nas, że można znaleźć w niej rozwiązania na wszelakie problemy – powiedział z kolei Wójt Gminy Wierzbica Zdzisław Dulias.

W „Betanii” działa ponad dwudziestu wolontariuszy. Jeśli chodzi o wychowanków – świetlica skupia od 25 do nawet 80 osób. Jest to miejsce, gdzie swoje spotkania prowadzi młodzież oazowa. Odbywają się tu również zajęcia sportowe, artystyczne czy wyrównawcze. W „Betanii” swój punkt ma także Poradnia Rodzinna. Dla podopiecznych jest to miejsce, w którym nawiązują przyjaźnie, uczą się pomagać i wspierać drugiego człowieka, gdzie mogą spędzić czas bez względu na to kim są, czy jakie mają zainteresowania.

 

Występ Dziecięcego Zespołu Ludowego „Wierzbiczanki”

 

Do góry