110 rocznica powstania pomnika dziedzica w Rudzie Wielkiej

Dnia 20.10.2011r. W Publicznej Szkole Podstawowej i Publicznym Gimnazjum w Rudzie Wielkiej odbyły się obchody 110 Rocznicy powstania obelisku rejenta Rudy Wielkiej – dziedzica Przychodzkiego. Pomnik, na którym widnieje napis „Dzieci szanujcie ojcowiznę” poświęcono w 1901r.

Do uroczystości szkoły rozpoczęły przygotowania od połowy września. Zorganizowano konkursy: historyczny – „Drzewo genealogiczne”, plastyczny – „Jak wyobrażasz sobie dwór dziedzica z XVIIIw.”, literacki – „Legenda, podanie o Rudzie Wielkiej”.

Obchody rozpoczęły się uroczystą akademią na sali gimnastycznej. Uczniowie PSP i PG przedstawili montaż słowno-muzyczny: „Od ojcowizny do ojczyzny” – czyli począwszy od korzeni rodzinnych naszej miejscowości, poprzez zabytki, do uczuć patriotycznych związanych z naszą Ojczyzną.

Rangę spotkania podkreślali swoją obecnością zaproszeni goście: Wójt Gminy Wierzbica – p. Dariusz Myśliwiec, ks. proboszcz parafii Kowala – Krzysztof Jężak, prezes Stowarzyszenia „Nasza Ruda” – p. Agata Słaboń-Skorupa, sołtys Rudy Wielkiej – p. Michał Szczodry, sołtys Tomaszowa – p. Józef Bielecki oraz mieszkańcy okolicznych wsi.

Podczas uroczystości uhonorowano najstarszych mieszkańców Rudy Wielkiej, Tomaszowa i okolic, wręczając laurki okolicznościowe 12 mieszkańcom naszej parafii.

Montaż słowno muzyczny został poprzedzony informacją na temat historii włości Przychodzkich.

Losy mieszkańców dworu w Rudzie Wielkiej związane są z powstaniem styczniowym z 1863r., a ściśle z bitwą pod Kowalą z 22 sierpnia 1863r. W organizacji spiskowej związanej z Langiewiczem działał – Michał Przychodzki ówczesny rejent Rudy Wielkiej. Z jego majątku, co najmniej 4 ludzi ze służby dworskiej wzięło udział w Powstaniu Styczniowym. Dziedzic zaś wspierał powstańców finansowo i dostarczał żywność. Po bitwie w swoim dworze prowadził dla rannych szpital narażając się tym na szykany ze strony władz carskich. Został represjonowany i zesłany na Sybir. Nie wrócił już do kraju. Zmarł z wyczerpania w 1867r. Majątek Przychodzkich po Powstaniu Styczniowym został częściowo skonfiskowany przez władze carskie, zaś dwór podupadł. Kolejni właściciele dworu i majątku mieli duże problemy finansowe. W tym czasie jeden z synów Przychodzkich, będąc za granicą przetrwonił w Monte Carlo i Paryżu znaczną część majątku. Po powrocie do kraju i w rodzinne strony w 1901r. wystawił obelisk z piaskowca, na którym wyrył ku przestrodze przyszłych pokoleń napis: „Dzieci szanujcie ojcowiznę”. Obelisk postawił na najwyższym wzniesieniu Rudy Wielkiej i okolic.

W trakcie uroczystości wszyscy goście otrzymali okolicznościowe pocztówki Rudy Wielkiej oraz bukieciki róż z liści. Dyrektor PSP p. Halina Kwiecień oraz dyrektor PG w Rudzie Wielkiej p. Iwona Kwaśniewska wręczyły dyplomy i nagrody zwycięzcom konkursów.

Następnie goście, uczniowie i nauczyciele udali się przed obelisk i nastąpiło uroczyste przecięcie biało-czerwonej szarfy na tablicy upamiętniającej to wydarzenie.

Fundatorem pamiątkowych tablic jest Urząd Gminy w Wierzbicy.

W tym dniu społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Wielkiej upamiętniła wydarzenia Katynia 1940r. odsłaniając również pamiątkową tablicę ufundowaną przez Wójta Gminy Wierzbica. Na tablicy widnieją słowa: „Dąb Pamięci Ofiar Katynia – w 70 rocznicę – uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Rudzie Wielkiej. 10.04.1940 – 10.04.2010”.

Organizatorzy obchodów 110 Rocznicy powstania pomnika dziedzica pragną podziękować władzom gminnym: Panu Dariuszowi Myśliwcowi – Wójtowi Gminy Wierzbica za ufundowanie dwóch tablic pamiątkowych, wielki ukłon w stronę sołtysa Rudy Wielkiej Pana Michała Szczodrego za zaangażowanie, pracę i pomoc w przygotowaniu całej uroczystości oraz stowarzyszenia „Nasza Ruda”. Organizatorzy pragną również podziękować koleżankom i kolegom z Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum za pomoc w organizacji powyższego przedsięwzięcia.

 

Do góry